Gå till kassa
      Oxyal
      119 kr95 kr
      20%
      Oxyal
      • Oxyal thumbnail
      • Oxyal thumbnail

      Oxyal

      Ögondroppar 10 ml - Bausch & Lomb

      119 kr95 kr

      Specifikation

      Tillverkare
      Bausch & Lomb
      Typ
      Ögondroppar
      Förpackningsstorlekar
      10ml
      Konserveringsmedel
      Oxyd
      Innehåll
      Natriumhyaluronat (hyaluronsyra) 0,15%, borsyra, Protector™, natriumklorid, kaliumklorid, kalciumkloriddihydrat, magnesiumkloridhexahydrat, Oxyd® 0,06%, renat vatten.
      Hållbarhet öppnad förpackning
      60 dagar

      Mer om produkten

      Oxyal ögondroppar från Bausch & Lomb skyddar och smörjer irriterade, torra och trötta ögon.

      Oxyal ögondroppar är ett svårslaget komplement för dig som bär kontaktlinser och ibland lider av trötta och torra ögon. Dina ögon utsätts nämligen dagligen för påfrestningar som kan leda till irriterade och torra ögon. Det kan handla om torr inomhusluft eller irritation från dina linser. Med Oxyal ögondroppar kan du undvika eller lindra dessa besvär. Praktisk förpackad i en droppflaska om 10ml är Oxyal ögondroppar dessutom lätt att ta med sig överallt.

      Oxyal ögondroppar innehåller hyaluronsyra, vilket är ett naturligt ämne som finns i våra ögon. Hyaluronsyra är ett ämne som hjälper till att fukta, smörja och skydda ögats yta. Det kan även hjälpa till att läka små sår som uppstått till följd av torrhet i ögonen. Oxyal ögondroppar innehåller även det biologiskt nedbrytningsbara konserveringsmedlet Oxyd. Vilket gör att när dropparna kommer i kontakt med ögat omvandlas till syre, vatten och naturliga salter. Oxyal är således fritt från konserveringsmedel när det kommer i kontakt med ditt öga, och kan därför användas tillsammans med alla typer av kontaktlinser.

      Får du torra eller irriterade ögon är det bara att droppa lite Oxyal i ögonen. En eller två droppar av Oxyal i varje öga är tillräckligt för de flesta. En öppnad flaska är hållbar i två månader. Ta väl hand om dina ögon och köp Oxyal till ett förmånligt pris här på LensWay.

      Öppnad förpackning ska förbrukas inom 60 dagar, därefter ska överbliven vätska kastas. För att undvika att smuts kommer i kontakt med vätskan bör du inte röra flaskans mynning med fingrar eller andra föremål.

      Produktbetyg